fbpx
Przejdź do treści

Autoprezentacja

autoprezentacja

Prezentowanie siebie przed innymi, często zwane też wystąpieniami publicznymi, należą do jednych z najbardziej stresujących czynności. Krążą nawet pogłoski, że ludzie boją się bardziej wystąpień publicznych od śmierci… Co zrobić, żeby nasza autoprezentacja była skuteczna i jak najmniej bolesna?

Autoprezentacja, to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu. Jeśli chcesz dobrze sprzedać się innym, może to być jedna z niezbędnych umiejętności. O tym, dlaczego warto umieć sprzedać siebie i, jak to zrobić pisałem w tym wpisie. Dlatego chcesz, czy nie warto pracować nad swoją autoprezentacją, aby zawsze potrafić pokazać się z jak najlepszej strony.

Autoprezentacja- co to?

Wikipedia opisuję autoprezentację w następujący sposób:  Autoprezentacja – sposób, w jaki każdy człowiek poprzez swoje wypowiedzi, zachowania i sygnały niewerbalne komunikuje na zewnątrz, kim jest, albo za kogo chciałby być uważany. Autoprezentacja jest podejmowana również w sytuacjach, które nie przynoszą namacalnych zysków, ale pozwalają budować pozytywną opinię o sobie u innych, dzięki czemu jednostka może kształtować i podtrzymywać swoją pożądaną tożsamość. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Autoprezentacja

Tłumacząc z „wikipediowego” na nasz- autoprezentacja, to każda forma aktywności, gdy musisz się zaprezentować przed innymi osobami, najczęściej obcymi. Jest to przydatna umiejętność w biznesie, ale również w życiu. Kiedy?

Kiedy może przydać Ci się autoprezentacja?

Istnieje masa sytuacji, gdy autoprezentacja może Ci się przydać, do najpopularniejszych zaliczyć możemy:

  • Rozmowy o pracę;
  • Rozmowy z klientami;
  • Poznawanie nowych osób, często również opowiadanie o tym, co robimy;
  • Spotkania networkingowe, śniadania biznesowe;
  • Randki 🙂

Każda sytuacja, gdy będziesz prezentować siebie, będzie swego rodzaju autoprezentacją. Oczywiście jeden test nie sprawdzi się w każdym towarzystwie, dlatego warto trzymać się pewnych zasad, które pokazuję poniżej.

Jak przygotować się do autoprezentacji

No to teraz skupmy się na tym, o co należy zadbać przed wystąpieniem, aby było ono ciekawe.

Zadbaj o myśl, którą chcesz przekazać

Dobra autoprezentacja, to przekazanie jakiejś myśli odbiorcom. Myślą tą może być to, co robisz, jak pomagasz, lub jakim ciekawym człowiekiem jesteś 🙂

Pomyśl o czymś unikatowym

Unikatowość zawsze jest w cenie. Dobrze jeśli Twoja autoprezentacja będzie zawierać coś, co wyróżni Cię w tłumie np. ubiór, fryzura, jakiś unikatowy element ubrania. Unikatowy również może być wyraz, slogan, który będzie Ci towarzyszyć.

Dostosuj się do grupy słuchaczy

Twoja autoprezentacja powinna być dostosowana do odbiorcy/ odbiorców. Inaczej będziesz prezentować się przed zarządem firmy, a zupełnie inaczej na imprezie.

Zadbaj o swój wygląd

Wygląd powinien być zadbany, a strój adekwatny do sytuacji. Niestety, ale nasz wygląd bardzo mocno determinuje to, jak odbiera nas otoczenie. Nienaganny wygląd zawsze będzie dobrze ubierany, natomiast strój powinieneś dobierać adekwatnie do sytuacji. Inaczej ubierzesz się na spotkanie formalne, a inaczej na imprezę.

Uśmiechnij się

Wszyscy lubimy ludzi uśmiechniętych i pewnych siebie. Uśmiechnij się, a ludzie uśmiechną się do Ciebie.

Bądź autentyczny

Nikt nie lubi sztuczności, a ludzie dużo szybciej wybacza Ci niedociągnięcia, niż sztuczne, bycie idealnym.

Pamiętaj o wypoczęciu

Dobra autoprezentacja szczególnie w biznesie będzie wymagać od Ciebie dużej dawki energii. Wypoczęcie nie tylko pomoże Ci w zachowaniu odpowiedniego poziomu energii. Dodatkowo wypoczęcie widać na twarzy, co może być szczególnie przydatne gdy swoich rozmówców masz blisko lub przed kamerą.

Autoprezentacja, a elevator speech

Tydzień temu pisałem o tym, czym jest elevator speech (link tutaj). Elevator speech, to jedna ze skutecznych technik autoprezentacji w bardzo krótkiej formie.

Monolog, czy dialog?

To oczywiście mocno zależy od sytuacji, ale pamiętajmy, że pytania angażują słuchaczy. Nawet w trakcie wystąpienia publicznego pojawia się przestrzeń na zadawanie pytań do publiczności, co mocno ją aktywizuje. Dlatego niezależnie od okoliczności stawiałbym na możliwie, jak największą ilość pytań.

Jeśli Twoja autoprezentacja ma cel sprzedażowy, dobrze znać skuteczne metody sprzedaży. W tej książce opisałem AŻ 121 skutecznych metod sprzedaży, które zdecydowanie Ci w tym pomogą.

Jakie jeszcze elementy powinna zawierać dobra autoprezentacja?

Ściskam
P.

 

Zainspirował Cię ten post? Podziel się nim ze znajomymi!

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trener Sprzedaży - Patryk Jasiński

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany jestem, od początku swojej kariery zawodowej. Co ważne, w pierwszej kolejności jestem praktykiem sprzedaży,a dopiero później trenerem sprzedaży i konsultantem biznesowym.

Mówią, że ze mnie wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, bardzo skuteczny. Dla mnie nie ma rzeczy „niesprzedawalnych”, czasem musimy poszukać innego sposobu.

Moje motto to ”Sprzedaż to najważniejsza umiejętność XXI wieku”.