fbpx
Przejdź do treści

Eric Berne- W co grają ludzie

Eric Berne- W co grają ludzie

Dzień dobry,

są takie książki, na które polujemy latami. Co najciekawsze książka, którą recenzje dla was dzisiaj jest w ogólnej sprzedaży, ale ja z niewiadomych powodów przez lata jej nie kupiłem. Nadszedł ten moment, gdzie mój serdeczny kolega Pat Stępień, postanowił mi ją podarować na święta, więc z miejsca zabrałem się za jej czytanie 🙂 Tą książką jest Eric Berne- W co grają ludzie– zapraszam do recenzji.

Plusy:
– Książka ta jest podzielona na 3 bardzo logicznie uporządkowane części, czyli: Analiza gier, Skarbiec gier i Na marginesie gier;
– W pierwszym rozdziale autor wraca do analizy transakcyjnej, która jest podstawą zachowań ludzkich, relacji, ale również sprzedaży (na której zresztą mocno bazuje Metoda Sandlera, którą opisywałem tutaj). To idealne wprowadzenie do reszty książki.
– Autor wprowadza również dobrze do samej definicji gier. Dodatkowo do analizy transakcyjnej dorzuca procedury i rytuały oraz rozrywki, co dobrze wprowadza do kolejnych stron książki;
– Kolejne rozdziały opisują kolejno gry, w które grają ludzie, czyli: gry życiowe, małżeńskie, na przyjęciach, seksualne, świata podziemnego, terapeutyczne, konstruktywne;
– Nie da się nie zauważyć, że opisane tutaj gry są powszechne. Sam czytając miałem w głowie konkretne przykłady z życia.
– W ostatnim rozdziale autor opisuje, co można zrobić, dostrzegając grę i gracza, jako podsumowanie całości;
– Jest to jedna z nielicznych książek, która napisana jest bez zbędnego pitu- pitu. 158 stron, w większości sam konkret- bardzo lubię takie książki.

Minusy:
– No nie jest to literatura łatwa i przyjemna. Trzeba przyznać, że naukowy język + wydanie książki prawie 60 lat temu robią swoje. Książka bardzo ciekawa, ale czyta się stosunkowo ciężko.
– Przykłady podane w książce mogłyby być nieco inne. Momentami musiałem zbyt mocno się zastanawiać.

Reasumując:
Treść książki pomimo upływu lat (wydana była w 1964 roku) ma cały czas aktualną treść. Ba! Czytając tę książkę, zaczynasz widzieć znajome osoby, które zachowują się w dokładnie opisany tutaj sposób. Książkę mogę, a nawet muszę polecić każdemu- dobrze jest rozumieć innych ludzi, a opisane tutaj gry, są bardzo popularne i zna je każdy 🙂

Książkę możesz nabyć tutaj.

Do zobaczenia!
P.

Zainspirował Cię ten post? Podziel się nim ze znajomymi!

Facebook
LinkedIn

2 komentarze do “Eric Berne- W co grają ludzie”

  1. Są książki co po upływie lat dalej są aktualne.
    Jedną z takich jak opisana jest „Atlas Zbuntowany”

    Ps. Patryk, czy myślałeś o tym by kolejne plusy oznaczać + zamiast – by było bardziej sugestywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trener Sprzedaży - Patryk Jasiński

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany jestem, od początku swojej kariery zawodowej. Co ważne, w pierwszej kolejności jestem praktykiem sprzedaży,a dopiero później trenerem sprzedaży i konsultantem biznesowym.

Mówią, że ze mnie wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, bardzo skuteczny. Dla mnie nie ma rzeczy „niesprzedawalnych”, czasem musimy poszukać innego sposobu.

Moje motto to ”Sprzedaż to najważniejsza umiejętność XXI wieku”.