Small talk może być bardzo skutecznym narzędziem nawiązywania relacji nie tylko biznesowych, ale również prywatnych. W dzisiejszym wpisie podzielę się z wami wskazówkami, jak prowadzić small talk, aby nie robić tego nachalnie.
Dla przypomnienia small talk, to krótka niezobowiązująca rozmowa, która często traktowana może być jako rozmowa wstępna, ale pod żadnym pozorem nie powinna być sprzedażowa (tutaj znajdziesz obszerny tekst o ST). Oczywiście wszyscy znamy osoby, które w small talku radzą sobie doskonale inne mniej. Jestem zdania, że jak każdą umiejętność i te idzie wyćwiczyć, dlatego poniżej moje wskazówki jak robić small talk i czego w nim unikać.
Tego unikaj w small talku
Żeby dobrze wprowadzić się do tego, jak prowadzić small talk, zacznijmy od rzeczy, których lepiej unikać. Jest kilka tematów, które mocno polaryzują ludzi i nie będą dobrym sposobem na luźną rozmowę. Jakie to tematy?
- Pieniądze- nasze społeczeństwo średnio nadaje się do rozmów o pieniądzach, szczególnie wśród nowo poznanych osób;
- Sex– chyba oczywiste 🙂
- Religia– kolejny mocno polaryzujący temat;
- Polityka- chyba że chcesz wdać się w najgorszą w swoim życiu dyskusje, lub jesteś na wiecu wyborczym 🙂
- Szczepionki/ wojna– ostatnie czasy pokazały, że mamy samych wirusologów i strategów wojennych. Unikaj tych tematów, jeśli nie chcesz prowadzić wojny na noże
Jeszcze jedna ważna sugestia- unikaj wyćwiczonej mowy ciała. Na szkoleniach, mam zasadę, że nie mówię nic apropo mowy ciała, ponieważ wokół niej narosła cała masa mitów w ostatnich czasach. Zachowuj się swobodnie, ponieważ wyćwiczoną mowę ciała widać z kilometra i zaburza to zaufanie do Ciebie.
Jak prowadzić small talk- x wskazówek
Skoro wiemy już czego lepiej unikać, skupmy się na kilku sugestiach, jak prowadzić small talk. Poniżej znajdziesz kilka moich sugestii.
Wydarzenie lub wystąpienie
Jeśli jesteś na wystąpieniu, konferencji, to dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy z nieznajomą osobą może być zagajenie o wydarzenie. Odwołanie się do wydarzenia, czy bezpośrednio wystąpienia jest dobrym sposobem na zainicjowanie rozmowy.
Miejsce/ Otoczenie
Kolejne to miejsce. Rozmowę możesz rozpocząć od tego, co podoba Ci się w danym miejscu. Możesz również zahaczyć o jakiś element charakterystyczny danego miejsca.
Gust
Kto z nas nie lubi komplementów. Jeśli widzisz jakąś ładną, ciekawą unikatową rzecz u danej osoby, warto zwrócić na nią uwagę.
Pamiętaj, że w sprzedaży silnie działa mechanizm lubienia. Jeśli chcesz poznać 121 metod, które zwiększą Twoją sprzedaż, zajrzyj tutaj.
Pytanie o okoliczności
Kolejna sugestia, jak prowadzić small talk, to rozpoczęcie od okoliczności. Można zapytać o gospodarza, organizatora lub inny element związany z okolicznościami przybycia.
Praca
Niekiedy zwykłe rozpoczęcie rozmowy od słów „cześć jestem Patryk, czym się zajmujesz”, jest dobrym sposobem na to, jak prowadzić small talk. Praca to coś, czemu poświęcamy sporą część naszego życia i możemy sporo o niej mówić.
Trendy
Inny sposób to pytanie o obecne trendy. Jeśli jesteś na jakimś branżowym evencie, świetnie może się to sprawdzić.
Wydarzenia sportowe
Wydarzenia sportowe, to bardziej męska wersja tego, jak prowadzić small talk- choć nie zawsze. Przecież wszyscy jesteśmy selekcjonerami kadry narodowej 😛
A może rozmowa o pogodzie? 😛
Kiedy nie masz pomysłu na to, jak prowadzić small talk, stara, dobra rozmowa o pogodzie zawsze będzie w cenie. Sugeruje, żeby na nią zbytnio nie narzekać, ponieważ to może skierować Twoją rozmowę na narzekanie, a nie o to chodzi prawda?
Grunt, to bycie naturalnym
O small talku wiem jedno- na pewno nie warto robić go sztucznie. Wybierz temat rozmowy, który będzie dla Ciebie dobry i naturalny. Nie ma co udawać specjalisty w kwestiach, na których się nie znamy. Luźna gadka zawsze w cenie 🙂
Co jeszcze możecie polecić w kwestii tego, jak prowadzić small talk?
Do zobaczenia za tydzień.
P.