7 przykazań lidera.
Cześć,
jak być skutecznym liderem?
Jak w ogóle być liderem?
Jakie cechy prezentuje osoba będąca skutecznym liderem?
Jak sprawić, aby ludzie podążali za tobą?
To pytania, które zadaje sobie większość osób zarządzających zasobem ludzkim, bez znaczenia czy jesteś kierownikiem działu, koordynatorem, trenerem, czy szefem pewnie nie raz zadałeś sobie to pytanie. Nawet jeśli znalazłeś odpowiedź, pewnie często zastanawiasz się, co możesz zrobić jeszcze lepiej, aby twoi ludzie byli jeszcze skuteczniejsi, aktywniejsi i wykazywali większą prokatywność.
Znam te pytania z autopsji. Mimo że zbudowałem już kilka skutecznych zespołów, cały czas staram się coś udoskonalić, ulepszyć, jednym słowem być jeszcze lepszym liderem.
W dzisiejszym wpisie chcę podzielić się z Tobą doświadczeniem oraz wiedzą po części opartej na książce Jona Gordona i Mike’a Smitha- Mecz wygrywa się w szatni. Recenzję owej książki znajdziesz również na moim blogu: https://patrykjasinski.pl/mecz-wygrywa-sie-w-szatni-mike-smith-jon-gordon/
Oto siedem przykazań lidera, a w zasadzie dziewięć, ponieważ dwa są bonusowe 🙂
1. Zbuduj zwycięską kulturę organizacji.
Może to dość oczywisty punkt, ale z własnego doświadczenia wiem, że stanowi to problem wielu zespołów. Jaka jest misja i wizja twojej firmy? Na to pytanie wielu liderów nie zna odpowiedzi, a to spoty błąd. Bez jasno zdefiniowanej wizji i misji, żadna organizacja nie ma prawa stać się wybitną. Jeśli przedstawisz swoim współpracownikom wizję i misję waszej firmy, upewnij się, że każdy z nich dobrze ją rozumie. To pomoże wam przezwyciężyć trudności, pojawiające się na waszej drodze.
2. Zarażaj swoich ludzi dobrą energią.
Musisz być dla ludzi jak witamina C. Najlepszych liderów kształtuje zarażanie ludzi dobrą energią. Pokaż swoim ludziom, że doceniasz ich starania, zarażaj ich optymizmem.
3. Konsekwencja.
Tu można by napisać, konsekwencja, konsekwencja i jeszcze raz konsekwencja. Nie od razu Rzym zbudowano. Pokaż swoim współpracownikom, że wasz cel to maraton nie sprint, i nawet jeśli nie udało wam się na którymś etapie, jesteście na drodze do osiągnięcia celu.
4. Komunikacja to podstawa.
Ile czasu dziennie, tygodniowo, miesięcznie poświęcasz na rozmowy ze swoimi współpracownikami? Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile cennych wskazówek możesz od nich pozyskać. Jako lider powinieneś poszukiwać jak największej ilości czasu na rozmowy ze współpracownikami w cztery oczy. Pamiętaj, że same spotkania grupowe raz w tygodniu nie wystarczą, a bynajmniej nie przyniosą takiego efektu jak 20-minutowa rozmowa w cztery oczy z każdym.
5. Zażyłość/ jedność.
Jesteście zespołem i każdy musi być tego świadom. Zespół zawsze wygra z wybitną jednostką. Jako lider jesteś odpowiedzialny za złączenie swojego zespołu, wspieranie i motywowanie go. Masz również prawo oczekiwać, że zespołu będzie robił to względem siebie. Wprowadź do swojej organizacji, jak najwięcej momentów, w których jesteście wszyscy razem, sama impreza integracyjna raz na kwartał nie wystarczy.
6. Poświęcenie.
Wiele mówi się po poświęceniu, jednak jeśli chcesz być naprawdę skutecznym liderem, to musisz całkowicie się poświęcić swojemu zespołowi. Nie może to być praca na pół etatu, to praca na co najmniej półtora 🙂
7. Pokaż, że ci zależy.
Analogicznie do poświęcenia, musisz być gotów służyć swojemu zespołowi. Wiem, że to może brzydko zabrzmieć, ale faktycznie, jeśli chcesz mieć skuteczny zespół, musisz być gotów mu służyć, służyć w sprawie wspólnego dobra.
8. Coaching.
Słowo ostatnio tak popularne, że może budzić negatywne odczucia. Musisz pamiętać, że skuteczny lider to również dobry coach. Poświęcaj możliwie jak najwięcej czasu na wydobycie potencjału ze swoich współpracowników, a zobaczysz, że każda minuta zwróci się z nawiązką.
9. Charakter.
Bez charakteru będziesz nikim. Bez charakteru, nawet największy talent może pójść na marne, szczególnie w trudnych momentach. Staraj się wydobywać charakter z każdego swojego współpracownika, przecież chcesz, żeby byli lepsi od ciebie prawda?
Wiem, że może wydawać się tego sporo, ale we współczesnych czasach wymaga się znacznie więcej niż od szeregowego zawodnika dlatego, jeśli chcesz być skutecznym liderem, powinieneś pamiętać o wszystkich tych dziewięciu zasadach. Staraj się jak najczęściej wracać do nich, aby sprawdzić, co jeszcze możesz zrobić lepiej.
Jeśli o czymś zapomniałem, daj, proszę znać w komentarzu.
Do zobaczenia w kolejnym wpisie.
Samych sukcesów.
P.