Formuła SWAN- jak zatrudnić dobrych współpracowników.

Formuła SWAN- jak zatrudnić dobrych współpracowników.

Cześć, 

w dzisiejszych czasach zatrudnienie odpowiednich pracowników spędza sen z powiek niejednego pracownika HR., managera sprzedaży, czy szefa mniejszego przedsiębiorstwa. Brian Tracy w swojej książce „Motywowanie” opisuje bardzo ciekawą formułę zatrudniania najlepszych ludzi, która chcę się z Tobą podzielić w tym wpisie. 

Formuła SWAN, o której pisze Brian, to formuła wywodząca się z angielskich słów Smart, Work Hard, Ambition, Nice. Jak to się ma w praktyce?

Smart- czyli inteligentny. Nie od dziś wiadomo, że każdy z nas chciałby współpracować z ludźmi inteligentnymi. To wobec tego pytanie, jak oceniać inteligencję osoby podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Nic prostszego! Po prostu zadawaj dużo pytań. Ludzie inteligentni mają skłonność do okazywania większej ciekawości aniżeli ludzie przeciętni. Dodatkowo osoba inteligentna chętnie sama zada ci pytanie, kiedy będzie zaciekawiona współpracą z tobą.

Work hard- czyli pracuj ciężko. Zdecydowanie, jeśli chcesz stworzyć dobry zespół stroń od ludzi „czy się stoi, czy się leży, mi się należy”. Z takimi osobami interesu nie zrobisz. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz zadawać pytania o gotowość do nadgodzin, czy zmierzyli się kiedyś z trudnym projektem, który wymagał od nich całkowitego poświęcenia się jemu, czy zdarzyło im się pracować w weekendy. Oczywiście osoby o doskonałej organizacji czasu mogą odpowiedzieć, że nie, ale bez wątpienia opowiedzą o ciężkich projektach i jak poradzili sobie z optymalizacją czasu ich wykonania.

Ambition- czyli ambitny. Z ludźmi pragnącymi sukcesu szybko stworzysz zgrany zespół. Ludzi ambitnych bardzo łatwo rozpoznać. W jaki sposób? Dla przykładu możesz zapytać o ich największy życiowy sukces. Dodatkowymi pytaniami mogą być pytania o to, gdzie widzą siebie za pięć, a gdzie za dziesięć lat (Uważaj z tymi pytaniami, są stosunkowo znane). Ludzie ambitni chętnie się rozwijają, tu pomagają pytania o ostatnio przeczytane książki, odbyte kursy itd. W przypadku ludzi ambitnych masz gwarancję, że będą wnosić wartość dodaną w twojej organizacji.

Nice- czyli przyjemni, mili. Sympatyczność jest bardzo ważna. Ja mam zasadę, że zatrudniam tylko tych ludzi, z którymi chcę współpracować. Oczywiście nie znaczy to, że osoba niesympatyczna nie może wnieść wartości dodanej do twojej organizacji, jednak pamiętaj, żeby dobierać osoby, z którymi chcesz, a nie musisz współpracować.

Oczywiście możesz zastosować inny klucz doboru współpracowników. W tym wpisie chcę cię tylko zainspirować, jeśli masz problem z doborem odpowiednich osób. 

Do zobaczenia w kolejnym wpisie.
Samych sukcesów.
P.

Zobacz więcej wpisów

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany od początku swojej kariery zawodowej. Szkoli, motywuje, tworzy skuteczne działy sprzedaży telefonicznej

Wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, aktywny, dla którego nie ma rzeczy, których sprzedać się nie da. Od początku swojej kariery przeszkolił już ponad 120 zespołów sprzedaży.

Jego hasło to „robię z telemarketerów, ultra-skutecznych sprzedawców”.