
Mateusz Grzesiak- Podręcznik Perswazji.
Witajcie serdecznie,
perswazja– to słowo, które budzi u części ludzi, bardzo negatywne uczucia. Prawdopodobnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że wiele osób niesłusznie stawia znak równości, między perswazją a manipulacją co jest ogromnym błędem. Autor dzisiejszej pozycji budzi tak samo skrajne emocje, jak wspomniana perswazja. Dzisiejsza recenzja idzie na konto Matusza Grzesiaka- Podręcznik perswazji, jest to kolejna pozycji tego autora, którą przeczytałem, ze względu na to, że bardzo go szanuję przede wszystkim za jego proaktywność, której można śmiało mu pozazdrościć oraz ścieżkę, jaką przebył, aby być w miejscu, w którym znajduje się obecnie. A co do samej książki:
Plusy:
– Jak każdą książkę Mateusza Grzesiaka, czyta się ją bardzo przyjemnie.
– Jeśli interesujesz się perswazją, znajdziesz w niej kilkadziesiąt przydatnych wskazówek.
– Bardzo podoba mi się, że autor już na samym początku opisuje, czym jest perswazja i że mamy z nią do czynienia na każdym kroku, obalając masę mitów.
– Podoba mi się to, że na początku są pojęcia, które ułatwiają czytanie książki dalej.
– Opisane tu przykłady są po prostu skuteczne, a większość z nich potwierdzona jest badaniami naukowymi, co potwierdza ich skuteczność.
– Większość opisanych tu technik perswazji, możesz zastosować od razu.
– Na końcu znajdziesz przypisy do bibliografii, dzięki której możesz poszerzyć swoją wiedzę.
Minusy:
– Ostatni rozdział, czyli Metamodel i model Miltona, szczerze mogło go tu nie być wcale. Moim zdaniem jest napisany bardzo niekonkretnie a z treści, która jest zamieszczona w tej książce, niewiele wynika. Jeśli chcesz uczyć się metamodelu Miltona, to sięgnij po inne pozycje- stąd się go nie nauczysz.
– Co druga strona pusta, rzekomo na notatki, jednak uważam, że to trochę naciąganie stron, aby książka miała większą objętość.
– Znalazłem kilka przytoczonych przykładów, które są w rzeczywistości badaniami, co do których nie ma odnośników.
– Przykłady zastosowania konkretnych technik perswazji w tej książce czasem są niekompletne.
Reasumując:
Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Jest w niej wiele ciekawych technik, które każda osoba może zastosować, jednak jeśli chodzi o samo zagadnienie perswazji, są lepsze pozycje jak chociażby wszystkie pozycje ś.p. Andrzeja Batko- Sztuka perswazji, czyli język wpływu i manipulacji, którą recenzowałem wcześniej https://patrykjasinski.pl/andrzej-batko-sztuka-perswazji-czyli-jezyk-wplywu-i-manipulacji/
Do zobaczenia za tydzień.
P.