fbpx
Przejdź do treści

Parafraza w sprzedaży

Parafraza w sprzedaży

Parafraza w sprzedaży, to hasło tak popularne, że wydaje się, iż wszyscy na jej temat już wszystko wiedzą. Gdy przyjrzymy się z bliska, to okazuje się, że w tym temacie są nadal duże niedociągnięcia i sprzedawcy, albo stosują ją niewłaściwie lub nie robią tego wcale. Dziś chcę podzielić się z wami moimi 2 sposobami wykorzystania wraz z przykładami.

Parafraza to jedna z najbardziej podstawowych technik komunikacji interpersonalnej. Z kolei parafraza w sprzedaży pokazywana jest sprzedawcom od lat i bardzo zalecana, gdyż wspiera ona aktywne słuchanie klienta. Tutaj przyznam, że jako trener sprzedaży również mocno ją zalecam, ale z głową. Gdy będziemy ją stosować non stop, możemy wyglądać na osobę, która… nie słucha wcale! To przejdźmy do tego, jak wygląda jej zastosowanie w praktyce.

Parafraza w sprzedaży- dwa sposoby wykorzystania

Choć większość źródeł podaje jeden rodzaj wykorzystania parafrazy (o którym wspomnę za chwilę), ja zalecam jej wykorzystanie w dwóch sytuacjach sprzedażowych.

Kiedy chcemy upewnić się, że dobrze zrozumieliśmy naszego klienta.

To najbardziej znane zastosowanie parafrazy. W dużym skrócie polega na powtórzeniu słów naszego rozmówcy własnymi słowami z zachowaniem sensu. W tym wypadku parafraza w sprzedaży stosowana jest po to, aby upewnić się, że dobrze zrozumieliśmy naszego rozmówcę.

Przykłady zastosowania parafrazy:

  • Jeśli dobrze Pana/Panią zrozumiałem, to…
  • Czy dobrze rozumiem, że zależy Pani na…
  • Proszę mi powiedzieć, czy dobrze rozumiem, że…
  • Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale z tego co zrozumiałem, to…

I oczywiście w dalszej części zdania precyzujemy, o czym mowa. Jest to klasyczny przykład zastosowania parafrazy na etapie badania potrzeb klienta oraz dalszych częściach rozmowy (tu masz wpis o etapach rozmowy sprzedażowej)

Kiedy na etapie zamykania sprzedaży klient odwołuje się od tego, co wcześniej sam nam powiedział.

Parafraza w sprzedaży sprawdza się również bardzo dobrze w sytuacji, gdy finalizujemy sprzedaż, a klient zaczyna wycofywać się z czegoś, co sam wcześniej powiedział. Może podajmy to na przykładach:
Ty– Czyli rozumiem, że działamy? (technika zdania sugerującego)
Klient– No ja to potrzebuję trochę czasu na zastanowienie się;
Ty– No tak, ale sam Pan przecież wspominał, że bardzo zależy Panu na czasie prawda?

Przykład 2:
Ty– Ok w takim razie na rok, czy na dwa? (technika pozornego wyboru)
Klient– Muszę jeszcze przeliczyć budżet;
Ty– Jasne Panie Marku, jednak wspominał Pan, że jeśli propozycja będzie atrakcyjna może Pan ją zaakceptować od ręki prawda?

Zwróć uwagę, że w obu przykładach odwołujemy się do tego, co wcześniej sam powiedział nam klient. Można powiedzieć, że stosujemy jego słowa przeciwko niemu. W takiej sytuacji parafraza w sprzedaży mocno daje klientowi do myślenia, a dodatkowo nieco wjeżdża mu na ambicje.

UWAGA:
Zarówno parafrazę, jak i inne techniki znajdziesz wśród 121 technik sprzedaży, które opisałem w tej książce

Niby stara, ale zawsze jara

Wspominałem we wstępie, że parafraza w sprzedaży niby stara, ale zawsze jest w cenie. Jej prawidłowe zastosowanie jest skutecznym narzędziem sprzedaży, dlatego nie ignoruj jej mocy.

W jakich jeszcze sytuacjach warto stosować parafrazę? Podziel się w komentarzu 🙂

Do zobaczenia za tydzień.
P.

 

Zainspirował Cię ten post? Podziel się nim ze znajomymi!

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trener Sprzedaży - Patryk Jasiński

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany jestem, od początku swojej kariery zawodowej. Co ważne, w pierwszej kolejności jestem praktykiem sprzedaży,a dopiero później trenerem sprzedaży i konsultantem biznesowym.

Mówią, że ze mnie wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, bardzo skuteczny. Dla mnie nie ma rzeczy „niesprzedawalnych”, czasem musimy poszukać innego sposobu.

Moje motto to ”Sprzedaż to najważniejsza umiejętność XXI wieku”.