Stephen R. Covey- 7 nawyków skutecznego działania

Witajcie serdecznie,

dziś kontynuacja recenzji książek biznesowych i mamy kolejnego gościa 🙂 Dziś w rolę recenzenta wcieliła się niezawodna Małgosia Lewandowska (więcej o autorce na samym końcu)

Dzisiejsza recenzja to „7 nawyków skutecznego działania”- Stephen R. Covey

Przyznam się szczerze, że nie jest mi łatwo pisać recenzję do tej książki, ponieważ marketing zrobiony wokół tego tytułu jest bardzo szumny. Na okładce jest napisane „ Ponad 20 milionów sprzedanych egzemplarzy”. Pomyślałam więc „Lewandowska spokój” i podeszłam, ze znacznym dystansem. Przyznam się jednak szczerze, że mimo początkowych obiekcji finalnie jestem pozytywnie zaskoczona choć jest kilka aspektów, które mnie rozczarowały.

Do rzeczy jednak. Jako niewątpliwy plus książki zaliczam zbiór i opisy wielu postaw życiowych i nawyków pomagających czy wpływających na osiągnięcie sukcesu. Dla wszystkich nieświadomych tych mechanizmów oczywiście. Niewątpliwie, atrakcyjny jest opis postawy proaktywnej jej zalet i mankamentów w odniesieniu np. do innych postaw. Bardzo przydatne z punktu widzenia osoby szukającej przede wszystkim satysfakcjonującej komunikacji jest tzw. „określenie własnego centrum” – jest to zbiór koncepcji/ światopoglądu w zależności od punktu koncentracji życiowej – co może być bardzo pomocne przy sprzedaży, a jak wiadomo sprzedajemy całe życie i każdemu.

Myślę ponadto, że książka w bardzo precyzyjny sposób przedstawia zbiór konstruktywnych, przydatnych postaw/wytycznych do osiągnięcia sukcesu. Bardzo ładnie przy tym definiując i argumentując czym jest sukces wg autora. Na pewno bardzo pomocne jest studium przypadków, wpływające na weryfikację naszych życiowych opinii wobec wielu aspektów życia. To co uważam za niewątpliwy plus tej książki to bardzo często przedstawiane jak wpływ na nasze życie mają nasze stanowisko ale przede wszystkim przekonania.

Bardzo ciekawe są również cytaty- ja akurat bardzo je lubię 😉

Jako minus niewątpliwie moim zdaniem należy wskazać objętość. Sam wstęp zawiera 60 stron – moim zdaniem mniej interesujących treści, napisanych bardziej marketingowo aniżeli przy uwzględnieniu jakichkolwiek rzeczywistych potrzeb. Podczas czytania miałam często wrażenie, że tak naprawdę, gdyby skoncentrować się, treść książki zajęła by około 50 stron bardzo fajnych konstruktywnych informacji dotyczących wartych przeanalizowania „nawyków skutecznego działania”. Chwilami również język książki jest bardzo ciężki, trzeba wracać do początku strony/rozdziału ponieważ gubi się kontekst, wątek i ma się wrażenie, że momentami książka to praca naukowa z socjologii, a nie pozycja dla przeciętnego czytelnika ;). Wobec czego nie powiem, aby była to pozycja łatwa, miła i przyjemna w czytaniu choć interesująca.

Jednak – to co jest istotne- po jej przeczytaniu uruchamiają są procesy myślowe jakby skłaniające do analizy i przeczytania jej ponownie, albo przynajmniej do przypomnienia sobie pewnych przeczytanych kwestii. Z tego powodu właśnie polecam tę książkę. Można by się pokusić o stwierdzenie, że jest to swoistego rodzaju przepis na sukces -dla wszystkich mogących żyć wedle konkretnie ułożonego schematu działania. A dla tych, którzy nie chcą się ułożyć w określone ramy książka stanowi bardzo ciekawe studium przypadków zachowań ludzkich – ujętych w bardzo przystępny sposób. Co może być istotne, dla osób analizujących przede wszystkim swoją skuteczność w różnych obszarach życia.

Małgorzata Lewandowska- kobieta od zadań specjalnych w kwestiach prawnych. Zabezpieczy cię tam, gdzie tego nie widzisz. Pomaga przy rejestracji i likwidacji spółek, kwestiach związanych z RODO, negocjowaniu umów. Dodatkowo przygotowuje rzetelne opinie prawne. Link do profilu Małgosi: https://www.linkedin.com/in/lewandowska-ma%C5%82gorzata/

Do zobaczenia za tydzień
P.

Zainspirował Cię ten post? Podziel się nim ze znajomymi!

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zobacz więcej wpisów

Trener Sprzedaży - Patryk Jasiński

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany jestem od początku swojej kariery zawodowej. Co ważne, w pierwszej kolejności jestem praktykiem sprzedaży,a dopiero później trenerem sprzedaży i konsultantem biznesowym.

Mówią, że ze mnie wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, bardzo skuteczny. Dla mnie nie ma rzeczy „niesprzedawalnych”, czasem musimy poszukać innego sposobu ;)

Moje motto to ”Sprzedaż to najważniejsza umiejętność XXI wieku”.

Zadzwoń 667 869 462 lub napisz

i sprawdźmy, czy i jak jestem w stanie Ci pomóc.