Daniel Kahneman- Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Daniel Kahneman- Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym

Witajcie serdecznie,

dziś mam przyjemność recenzować dla was, chyba najtrudniejszą książkę, jaką przeczytałem w moim życiu. Faktem jest, że do jej przeczytania zabierałem się chyba 3 lata, ale nadszedł ten czas. Dziś recenzuję książkę Daniel’a Kahneman’a „Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym”. Zapraszam do recenzji.

Plusy:
– Książka laureata nagrody Nobla musiała być dobra (choć nie koniecznie), na tej pozycji nie zawiodłem się, ani trochę.
– Pułapki myślenia, opisują dwa systemy podejmowania przez nas decyzji, system pierwszy- szybki i system drugi- wolny, analityczny.
– Początek książki opisuje głównych bohaterów opowieści, aby lepiej zrozumieć zawartą w książce treść.
– Autor dokładnie opisuje, dlaczego system pierwszy nazwany jest szybkim, a drugi wolnym- leniwym i który z nich angażuje się w konkretnych sytuacjach.
– W części drugiej Pułapek Myślenia, autor opisuje zjawiska heurystyk i błędów poznawczych, podając całą masę praktycznych przykładów.
– Trzecia część w całości poświęcona jest nadmiernej pewności siebie.
– W czwartej części autor skupia się na tym, jak dokonujemy wyborów, oraz opisuje „teorię perspektywy” swojego autorstwa wraz z Aronem Tverskym.
– Bardzo podobają mi się badania dotyczące szczęścia przed i po ślubie.
– Piąta część w całości poświęcona jest dwóm jaźniom.
– W książce znajdziesz całą masę badań oraz nazwisk badaczy, którzy dane badania przeprowadzili.
– Na samym końcu książki znajdziesz dwa załączniki pozwalające lepiej zrozumieć nasze osądy w warunkach niepewności i teorię perspektywy. Dla mnie jest to bardzo dobre rozjaśnienie wiedzy o Pułapkach myślenia, jednak załączniki ze względu na ich naukowy charakter, czyta się bardzo ciężko.

Minusy:
– No nie jest to książka, którą możesz przeczytać w kilka dni. Ba nie jest to książka, którą można przeczytać i zrozumieć w dwa tygodnie. Większość zawartych w niej zagadnień, po prostu trzeba przemyśleć i zrozumieć.
– Sporo w tej książce trudnych pojęć, przez co czasem czyta się ciężko.
– Z racji, że sama książka liczy 660 stron, ze względu na jej objętość ciężko utrzymać ją w dłoni, co zmniejsza przyjemność czytania.

Reasumując:
Bez wątpienia nie jest to najlżejsza pozycja, jaką możesz przeczytać. Patrząc na jej ogromną objętość, 660 stron, z czego 60, to przypisy do badań zawartych w książce, może początkowo to przerazić. Nie zmienia to faktu, że tą książkę polecam absolutnie każdemu. Bez znaczenia czy zajmujesz się biznesem, czy pracujesz na etacie. Nie ma znaczenia również jakie stanowisko zajmujesz, czy jesteś dyrektorem, handlowcem czy sekretarką informacje zawarte w tej książce, przydadzą się każdemu. Jednak napiszę raz jeszcze, jak pisałem w przypadku Pre-swazji Cialdiniego Robert Cialdini- „Pre-swazja”., nie jest to książka, którą można przeczytać- ją trzeba przestudiować.

Do zobaczenia za tydzień.
P.

Zainspirował Cię ten post? Podziel się nim ze znajomymi!

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zobacz więcej wpisów

Trener Sprzedaży - Patryk Jasiński

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany jestem od początku swojej kariery zawodowej. Co ważne, w pierwszej kolejności jestem praktykiem sprzedaży,a dopiero później trenerem sprzedaży i konsultantem biznesowym.

Mówią, że ze mnie wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, bardzo skuteczny. Dla mnie nie ma rzeczy „niesprzedawalnych”, czasem musimy poszukać innego sposobu ;)

Moje motto to ”Sprzedaż to najważniejsza umiejętność XXI wieku”.

Zadzwoń 667 869 462 lub napisz

i sprawdźmy, czy i jak jestem w stanie Ci pomóc.