Dział Obsługi Klienta- 10 korzyści, jakie przyniesie Twojej firmie.

Dział obsługi klienta- 10 korzyści, jakie przyniesie Twojej firmie

Dział obsługi klienta – 10 korzyści, jakie da Twojej firmie

Niekompetencja pracowników może zniechęcić nawet 40% klientów do skorzystania z Twoich usług. I to aż na dwa lata! Co więcej, 95% klientów z pewnością poinformuje znajomych, że zostało źle potraktowanych przez obsługę. A to krok ku przepaści. Warto więc szczególnie zadbać o relacje z klientem, tworząc w firmie dział odpowiedzialny za kontakt z nim, a także respektować złote zasady obsługi klienta. Profesjonalna obsługa klienta to co najmniej 10 korzyści dla Twojej firmy!

1.     Profesjonalna obsługa klienta to przede wszystkim zadowolenie klientów

I to oczywiście najważniejsza korzyść. Zadowolony, czyli prawidłowo obsłużony klient, który uzyskał satysfakcjonującą pomoc, to klient lojalny i chętnie korzystający z oferty ponownie. Aby spełnić jego oczekiwania, niezbędne jest odpowiednie przeszkolenie pracowników, którzy poza wiedzą, powinni także odpowiednio podchodzić do każdego z rozmówców –  indywidualnie, z empatią i rzeczywistą chęcią pomocy.

Dzięki temu klient odpłaci się w przyszłości za profesjonalną obsługę, wybierając Twoje produkty albo usługi, a nie rozwiązania konkurencji. Niejednokrotnie powtarzam, że jeśli profesjonalna obsługa klienta, może być często jedyną naszą przewagą rynkową, to chcę ją mieć po swojej stronie J

2.     Zwiększanie szans sprzedaży

Profesjonalna obsługa klienta może dotyczyć nie tylko kwestii posprzedażowych, ale również mieć miejsce przed podjęciem przez klienta decyzji o zakupie. Doradca, niezależnie od tego, czy rozmawia z klientem przez telefon, facebookowego Messengera czy chat na stronie, może – dzięki odpowiedniemu podejściu – zachęcić go do zakupu. Co więcej, pomoc klientowi na późniejszych etapach współpracy sprawi, że przychylnym okiem spojrzy on na Twoją firmę i chętniej dokona zakupu w przyszłości.

Jak jeszcze bardziej zwiększyć szansę na sprzedaż? Oczywiście tworząc dział telesprzedaży albo wynajmując odpowiednią firmę outsourcingową, która zajmie się tym za Ciebie – to wciąż świetna metoda na pozyskiwanie klientów i zwiększanie przychodów.
WAŻNE- jeśli zdecydujesz się na firmę outsorcingową- dokładnie ją zweryfikuj, przed rozpoczęciem współpracy. Nie chcesz chyba powierzać losu swoich klientów, niekompetentnym osobom.

3.     Znajomość potrzeb klientów

W obsłudze klienta przez telefon często trzeba rozwiązywać problemy klientów i zmagać się z trudnościami. Jednak każdy problem można przekuć w korzyść – klient, poprzez prezentowanie swojego (często negatywnego) punktu widzenia, wskaże swoje potrzeby i oczekiwania, co może pomóc Ci w udoskonaleniu oferty. I dać wiedzę, dzięki której w przyszłości unikniesz podobnych problemów, spełniając oczekiwania większej liczby osób.

Dobra praktyka- jeśli to możliwe zbierajcie w jednym miejscu częste oczekiwania swoich klientów. Profesjonalna obsługa klienta, to często wyjście naprzeciw swoim klientom. Zbierajcie, co jakiś czas analizujcie i wdrażajcie to, co jest możliwe do wdrożenia.

4.     Budowanie zaufania

Obsługa klienta jest jednym z najlepszych sposobów na budowanie zaufania klienta, który dobrze obsłużony, będzie uznawał Twoją firmę za godną współpracy i profesjonalną. A to z kolei pozwoli Ci na… No właśnie wróć do punktu 2 🙂

5.     Budowanie trwałych relacji

Im większe zaufanie klienta, tym większe prawdopodobieństwo, że jego wieź z firmą będzie bardzo silna. I trwała na przestrzeni wielu lat. Im będziesz mieć więcej takich klientów, tym zyskasz większe szanse na osiąganie celów i sukces biznesowy – a wszystko to dzięki telefonicznej obsłudze klienta. Sporo się mówi o „relacjach” w sprzedaży- pamiętajmy, że ich fundamentem jest właśnie zaufanie.

6.     Budowanie pozytywnego wizerunku

W dzisiejszych czasach utrzymywanie dobrych relacji z klientami, partnerami biznesowymi, mediami czy instytucjami to podstawa. Zarówno w kontekście osiągania celów, jak i budowania odpowiedniego wizerunku. Obsługa klienta przez telefon jest jedną z najlepszych metod na uzyskanie statusu firmy profesjonalnej i postrzeganej jako ekspert w swojej branży.

7.     Dodatkowa promocja firmy

Pamiętasz wstęp, w którym pisałem, że aż 95% osób dzieli się negatywnymi spostrzeżeniami na temat Twojej firmy? Działa to również na odwrót (choć niestety w mniejszym stopniu). Jeżeli zadbasz o odpowiednią obsługę klienta, spora część kontrahentów z pewnością podzieli się dobrą nowiną i zachęci inne osoby do tego, by skorzystały właśnie z Twojej oferty, a nie z oferty konkurencji. Kto nie chciałby skorzystać z takiego dodatkowego i, co najlepsze, darmowego marketingu?

A – i tu ponownie warto odnieść się do statystyk – aż 88% z nas ufa opiniom, nawet tym internetowym. To pomoże Ci zdobyć nowych klientów i zwiększyć sprzedaż. Skoro sporo decyzji zakupowych opiera się właśnie na doświadczeniach innych klientów- warto zadbać o profesjonalną obsługę klienta, która nam w tym pomoże.

8.     Lepsza komunikacja wewnętrzna w firmie

Dbając o obsługę klienta w swojej firmie, powinieneś przeszkolić pracowników, udostępnić im odpowiednie narzędzia (np. system CRM) i zadbać o bezproblemowy obieg informacji. To z kolei usprawni komunikację wewnętrzną, co przyczyni się również do poprawy atmosfery i przyspieszenia innych procesów w Twoim przedsiębiorstwie. O kliencie wewnętrznym i zewnętrznym zrobię pewnie osobny artykuł.

9.     Łatwiejsze nawiązywanie kontaktu

Profesjonalna obsługa klienta przez telefon to nie wszystko – chcąc robić to dobrze, możesz komunikować się z nim poprzez social media, chat na stronie czy e-maile. Wdrożenie większej liczby metod kontaktu z klientem będzie również miało wpływ na jego zadowolenie i znacząco usprawni funkcjonowanie firmy. Pamiętaj, że każdy klient ma swoje preferencje dotyczące obsługi klienta. Wdrażając w swojej firmie standard profesjonalnej obsługi klienta, zadbaj o jak najwięcej kanałów, aby ułatwić klientom kontakt.

10.Rozwój biznesu

Wszystko to, o czym piszę wyżej, składa się na jedną wspólną korzyść – możliwość rozwoju biznesu na wielu płaszczyznach. Zarówno tej sprzedażowej i marketingowej, jak również wizerunkowej czy technologicznej. Stosowanie się do zasad obsługi klienta i zadbanie o ten aspekt stanowić będzie dla Twojego przedsiębiorstwa prawdziwym motorem napędowym. Nie zapomnij więc o tej kwestii, bo wyścig z konkurencją może okazać się dla Ciebie przegrany już na samym starcie! Jeszcze raz wspomnę- jeśli profesjonalna obsługa klienta, może być moją jedyną przewagą rynkową- chcę mieć ją po swojej stronie J

Dodacie coś do korzyści płynących z działu obsługi klienta? Podzielcie się proszę J

Do zobaczenia za tydzień.
P.

Zainspirował Cię ten post? Podziel się nim ze znajomymi!

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zobacz więcej wpisów

Trener Sprzedaży - Patryk Jasiński

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany jestem od początku swojej kariery zawodowej. Co ważne, w pierwszej kolejności jestem praktykiem sprzedaży,a dopiero później trenerem sprzedaży i konsultantem biznesowym.

Mówią, że ze mnie wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, bardzo skuteczny. Dla mnie nie ma rzeczy „niesprzedawalnych”, czasem musimy poszukać innego sposobu ;)

Moje motto to ”Sprzedaż to najważniejsza umiejętność XXI wieku”.