Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie- Chris Voss, Thal Raz

Witajcie,

są takie książki, które po prostu trzeba w swoim życiu przeczytać. Wszyscy twierdzą, że potrafią negocjować, w praktyce wychodzi to hmmm…. delikatnie mówiąc różnie. Dziś o genialnej książce z obszaru negocjacji „Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie”- Chris Voss, Thal Raz. To pozycja napisana przez prawdziwego praktyka. Chris Voss pełnił funkcję negocjatora FBI przez ponad dwadzieścia lat, więc ma czym się podzielić z czytelnikami. Jeśli chcesz sprawnie prowadzić negocjacje, warto sięgnąć po tą pozycję.
Do dzieła.

Plusy:
– Sam wstęp i historia o wyjeździe na Uniwersytet Harvarda oraz historia tamtych negocjacji, bardzo zachęca do przeczytania całej lektury.
– Praktycznie każdy rozdział książki, rozpoczyna się od prawdziwej historii i toczonych w niej negocjacji. Następnie każda historia zostaje rozbudowana o konkretne techniki negocjacyjne w niej użyte.
– Nauczysz się zastosowania techniki lustra w negocjacjach, czyli odwołania do ostatnich słów rozmówcy.
– Autor genialnie pokazuje trzy rodzaje słowa tak i ostrzega, jak nie wpaść w pułapkę dwóch z nich.
– Dzięki tej książce, zrozumiesz, dlaczego ludzie mówią nie i co się pod nim kryje.
– Samo słowo „masz rację” w negocjacjach nie wystarczy. Jeśli chcesz osiągać prawdziwą przewagę negocjacyjną, musisz skłonić swojego partnera do wypowiedzenia słowa „racja”.
– Autor porównuje kompromis do ubrania dwóch różnych butów, co stanowi świetną metaforę słowa kompromis.
– W negocjacjach presja czasu nie jest wskazana. Dobry negocjator potrafi się jej wystrzegać dlatego, jeśli chcesz być sprawnym negocjatorem, musisz kontrować czas swój i partnera.
– Genialnie zostały opisane trzy rodzaje negocjatorów. Warto się z nimi zapoznać oraz sposobami prowadzenia z nimi negocjacji.
– Największym smaczkiem są tzw. czarne łabędzie w negocjacjach, ale czym one są- przekonaj sie sam sięgając po tą książkę 🙂
– Na koniec książki zamieszcza małą ściągę, która może przydać ci się podczas przygotowywania się do negocjacji.

Minusy:
– W książce często przejawia się wątek reguł wywierania wpływu. Niestety autor ani razu nie odniósł się do reguł Cialdiniego, a odwołania są właśnie do nich. O klasyce gatunku pisałem już tu: https://patrykjasinski.pl/3-robert-b-cialdini-wywieranie-wplywu-na-ludzi/
– Trochę mało miejsca poświęcone jest technik negocjacyjnej BATNA. Jest o niej mała wzmianka, ale można by to mocniej rozbudować.

Reasumując:
Ta książka jest absolutnym must have w zakresie negocjacji. Jeśli chcesz rozwinąć swoje techniki negocjacyjne, bez znaczenia czy jesteś sprzedawcą, czy kupcem, ta pozycja jest właśnie dla Ciebie. Dodatkowym plusem jest to, że jest w niej cała masa historii, dzięki czemu przyjemnie się ją czyta. Historie pomagają dodatkowo lepiej zrozumieć techniki negocjacyjne i ich zastosowanie. Pamiętaj negocjacje to nie tylko cena. Tam, gdzie rozmowa sprowadza się tylko do ceny, potrzeba technik obrony ceny- to tylko jeden z elementów negocjacji.

Do zobaczenia za tydzień.
P.

Zainspirował Cię ten post? Podziel się nim ze znajomymi!

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zobacz więcej wpisów

Trener Sprzedaży - Patryk Jasiński

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany jestem od początku swojej kariery zawodowej. Co ważne, w pierwszej kolejności jestem praktykiem sprzedaży,a dopiero później trenerem sprzedaży i konsultantem biznesowym.

Mówią, że ze mnie wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, bardzo skuteczny. Dla mnie nie ma rzeczy „niesprzedawalnych”, czasem musimy poszukać innego sposobu ;)

Moje motto to ”Sprzedaż to najważniejsza umiejętność XXI wieku”.

Zadzwoń 667 869 462 lub napisz

i sprawdźmy, czy i jak jestem w stanie Ci pomóc.