fbpx
Przejdź do treści

Organizacja sprzedaży

Organizacja sprzedaży

Dobra organizacja sprzedaży, to klucz do sukcesu każdej firmy. Każda firma żyje ze sprzedaży swoich produktów/ usług, dlatego dobre poukładanie sprzedaży przekłada się na końcowy sukces finansowy. W dzisiejszym wpisie skupimy się na tym, co powinna zawierać wspomniana organizacja.

Gdy wpisałem w internet hasło organizacja sprzedaży, nie znalazłem nic, poza podręcznikiem, który przygotowuje do zawodu „technik handlowiec”. Doskonale wiemy, że takie zawody nie do końca uczą profesjonalnej sprzedaży, dlatego dziś pokażę wam, czym moim zdaniem jest wspomniana organizacja sprzedaży i na co zwracać uwagę, koniecznie czytaj dalej.

WAŻNA uwaga- właśnie ruszyła sprzedaż moich dwóch nowych kursów online! W przedsprzedaży możesz je kupić z 50% RABATEM. Kursy sprawdzisz tutaj.

Organizacja sprzedaży- co to jest?

Pomijając cały naukowy bełkot, który możemy przeczytać na hasło organizacja sprzedaży, jest to nic innego, jak dobrze zaplanowane i zorganizowane wszystkie obszary sprzedaży począwszy od ułożenia strategii sprzedaży, ułożenia procesów sprzedaży, na obsłudze klienta skończywszy. Encyklopedia zarządzania podaje, że są to „wszystkie działania przedsiębiorstwa mające na celu dostarczenie wyrobów do nabywców w odpowiednim czasie, miejscu i w pożądanych przez nich ilościach”. (źródło)

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dobra organizacja sprzedaży pomaga prowadzić ją w sposób powtarzalny i akceptowalny dla naszych klientów. Dodatkowo, jak wiadomo, dobrze zorganizowana sprzedaż sprawia, że każdy w naszej organizacji dokładnie wie, co i kiedy ma robić.

Organizacja sprzedaży co wchodzi w jej skład?

Jeśli przyjrzymy się, jak wygląda organizacja sprzedaży w większości firm, to ręce same składają się do modlitwy. W większości wypadków takie pojęcie w ogóle nie istnieje, a wszystko, co się dzieje w firmie, dzieje się spontanicznie i „na czuja”. Zanim rozpoczniemy działania sprzedażowe, powinniśmy odpowiedzieć sobie na poniższe zagadnienia, aby w przyszłości uniknąć kłopotów.

Muszę jeszcze dodać, że organizacja sprzedaży powinna uwzględniać również jej formy, czyli sprzedaż detaliczną (do pojedynczych klientów), hurtową (do klientów hurtowych i dystrybutorów) lub formę kontraktową (mix obu wcześniejszych).

Co powinna zawierać organizacja sprzedaży?

  • Określenie strategii sprzedaży naszej firmy;
  • Ustalenie kanałów sprzedaży– w zależności od kanałów potrzebne będzie dobre zdefiniowanie ekspozycji;
  • Ułożenie procesów sprzedaży (jak zrobić to dobrze pisałem tutaj)
  • Ustalenie promocji naszych produktów–  bezpośrednio powiązane z formą sprzedaży;
  • Przygotowanie polityki cenowej i rabatowej;
  • Zdefiniowanie standardów sprzedaży i obsługi klienta;
  • Odpowiedni dobór pracowników, ustalenie procesów onbordingu i rozwoju naszego zespołu;
  • Dobry dobór kadry zarządzającej i określenie jasnej ścieżki rozwoju naszych pracowników
  • Określenie etapów i sposobów skalowania naszej firmy

Ponadto organizacja sprzedaży obejmuje wszystkie inne działania mające na celu zwiększenie naszej sprzedaży i minimalizację ryzyk.

Dla wszystkich chcących stworzyć sprzedaż, która będzie skuteczna, powtarzalna i skalowalna, pozycją obowiązkową jest TA KSIĄŻKA

Dobra organizacja, to klucz do sukcesu każdej firmy

Jak wspomniałem wyżej, organizacja sprzedaży pozwala nam maksymalizować zyski i minimalizować ryzyko. Oczywiście wraz z rozwojem naszej firmy kierunki mogą się zmieniać. Dobrze zorganizowana sprzedaż powoduje, że nikt nie musi się zastanawiać, co i kiedy ma robić, a co najważniejsze w jaki sposób.

Co jeszcze Twoim zdaniem powinna zawierać dobra organizacja sprzedaży? Podziel się w komentarzu 🙂

Do zobaczenia za tydzień.
P.

Zainspirował Cię ten post? Podziel się nim ze znajomymi!

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trener Sprzedaży - Patryk Jasiński

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany jestem, od początku swojej kariery zawodowej. Co ważne, w pierwszej kolejności jestem praktykiem sprzedaży,a dopiero później trenerem sprzedaży i konsultantem biznesowym.

Mówią, że ze mnie wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, bardzo skuteczny. Dla mnie nie ma rzeczy „niesprzedawalnych”, czasem musimy poszukać innego sposobu.

Moje motto to ”Sprzedaż to najważniejsza umiejętność XXI wieku”.