fbpx
Przejdź do treści

Budowanie lojalności klienta

Budowanie lojalności klienta

W ostatnich latach modne stało się powiedzenie, budowanie lojalności klienta. Faktem jest, że lojalność to fantastyczna sprawa i napisano o niej już wiele. W tym wpisie chcę pokazać wam, jak można pomagać klientom, żeby wpływać na ich lojalność i co ciekawe nie wymaga to wiele wysiłku.

Na wstępie zaznaczę, że budowanie lojalności klienta nie jest działaniem krótkoterminowym. Jak mawia mój znajomy Paweł „zaufanie buduje się, wchodząc po schodach, a traci je, zjeżdżając windą” to samo można odnieść do lojalności. Lojalności nie buduje się z dnia na dzień, a prawdziwie lojalni klienci, to prawdziwy skarb. Oczywiście poza serwisem, dostępnościom i wywiązaniem się z ustaleń dobrym sposobem na wpływanie na lojalność jest pomaganie klientom. Poniżej lista prostych i NIEKOSZTOWNYCH sposobów, jak pomagać, aby dawać dodatkową wartość.

O tym, jak ułożyć standardy obsługi klienta i prawdziwie budować relacje pisałem tutaj

Budowanie lojalności klienta- pomagać klientowi, hasło klucz

Pomaganie klientom nie tylko wpływa na lojalność, ale również, a może przede wszystkim- daje niezłą frajdę 🙂 Mam kilka swoich sposobów, jak bez ponoszenia kosztów pomagam moim klientom, co z kolei powoduje, że powracają i kupują 🙂

Służ radą

Dobry sprzedawca, często jest, jak wujek dobra rada. Wielokrotnie odbieram od moich klientów telefony z prośbą o polecenie kogoś lub czegoś. Czasem klienci dzwonią też po zwykłe porady- wtedy jestem dla nich. Gdy wybierają mój numer, nie wybierają numeru konkurencji 🙂

Polecaj ich

Budowanie lojalności klienta, to także polecanie ich. Ile razy widzisz post w mediach społecznościowych, że akurat ktoś szuka produktów/ usług, które oferuje Twój klient? Pomaganie klientom to potężne narzędzie budowania lojalności.

Łącz klientów ze sobą

Czy łączysz swoich klientów ze sobą? Uwielbiam tworzyć sieć networkingową wokół moich klientów. Gdy tylko widzę, że moi klienci mogą podziałać razem, robię to. Oczywiście staram się robić to nie nachalnie, dlatego zawsze:

  • Używam komunikacji mailowej, łącząc ze sobą osoby o podobnych rangą stanowiskach;
  • W mailu wprowadzam każdą ze stron: czym się zajmują i dlaczego dobrze, żeby porozmawiali;
  • Staram się robić to niewiążąco, zwyczajnie rzucam to jako propozycję;
  • Piszę klientom, żeby dalsze rozmowy prowadzili sami- ja już jestem nie potrzebny 🙂

Nawet nie wiesz, ilu klientów już połączyłem ze sobą i jak dobrze wpływa to na budowanie lojalności klienta.

Wspieraj w działaniach marketingowych

Widzisz, że klient dodał post w social mediach? Daj lajka 🙂 Jeśli widzisz, że szuka pracownika, poleć go jako pracodawcę (oczywiście, jeśli warto). Uwielbiam komentować, lajkować, a czasem nawet udostępniać posty moich klientów. Dobre może być udostępnianie szczególnie postów kierowanych do osób, do których masz dostęp. Z racji tego, czym się zajmuje, często udostępniam ogłoszenia o pracę moich klientów. Mnie korona z głowy nie spada, a klient czuje, że chcę mu szczerze pomóc.

Jeśli widzisz gdzieś wartość dla klienta, dostarczaj ją

Nie raz zdarzyło się, że wysłałem jakiś artykuł, filmik, nagranie, które mogło być wartościowe dla moich klientów. Pomaganie klientom, to również edukacja- pamiętaj o tym 🙂

Czy jesteś klientem swoich klientów?

Mam dość prostą zasadę w biznesie. Kiedy szukam dowolnego produktu/ usługi zawsze w pierwszej kolejności uderzam do moich klientów. Takie działanie powoduje w zasadzie sytuacje win- win. Mój klient zarabia z marży, ja pokazuję mu, że nasza współpraca działa nie tylko w jedną stronę- a często otrzymuję naprawdę świetne warunki. Mocno to rekomenduję.

Po czym poznasz, że klient jest prawdziwie lojalny?

Pisałem już jakiś czas temu o 4 typach lojalności klientów. Jak wspominałem, budowanie lojalności klientów nie jest proste. Po czym poznasz, że klient jest lojalny względem Ciebie?

  • Pyta o produkty/ usługi nawet te, których nie masz w ofercie;
  • Gdy dostaje ofertę konkurencji, najpierw informuje o tym ciebie.

Jak widzisz pomaganie klientom, wcale nie jest takie trudne, a prawdziwe może wpłynąć na budowanie lojalności klienta. W efekcie- masz lepsze relacje, a co za tym idzie wyższą sprzedaż 🙂

Co jeszcze wpływa na budowanie lojalności klienta? Co Jeszcze można zrobić, żeby pomagać klientom? Daj znać w komentarzu!

Do zobaczenia za tydzień.
P.

Zainspirował Cię ten post? Podziel się nim ze znajomymi!

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trener Sprzedaży - Patryk Jasiński

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany jestem, od początku swojej kariery zawodowej. Co ważne, w pierwszej kolejności jestem praktykiem sprzedaży,a dopiero później trenerem sprzedaży i konsultantem biznesowym.

Mówią, że ze mnie wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, bardzo skuteczny. Dla mnie nie ma rzeczy „niesprzedawalnych”, czasem musimy poszukać innego sposobu.

Moje motto to ”Sprzedaż to najważniejsza umiejętność XXI wieku”.