Jak robić social selling?

Jak robić social selling?

Faktem jest, że dobrze prowadzony social selling, może przynieść nam wielu nowych potencjalnych klientów. Dziś kontynuujemy temat social sellingu. Skoro już omówiliśmy, czym on jest (sprawdź post z zeszłego tygodnia), pora odpowiedzieć sobie na pytanie, jak go robić skutecznie, zapraszam 🙂

W dzisiejszych czasach nie ma litości albo jesteś w social mediach, albo odcinasz sobie możliwość pozyskania sporej grupy klientów. Wśród wszystkich dziwnych praktyk w social mediach, dziś pragnę się skupić, jak robić social selling?

Jak robić social selling? Najpierw określ cel!

Mówi się, że bez mapy, każda podróż prowadzi do nikąd. W tym miejscu warto przywołać klasyka 🙂

Social selling- a na co to komu?

Social selling- a na co to komu? 🙂

Rozpoczynając swoją przygodę z social mediami, warto na początek określić swój cel, a może nim być:

1. Budowa swojej rozpoznawalności jako specjalista

W dzisiejszych czasach cała sprzedaż rozpoczyna się od marki. Spójna, solidna marka osobista pomaga w sprzedaży- w końcu większość naszych decyzji zakupowych, podejmujemy w oparciu o informacje z internetu.

2. Wprowadzanie nowego produktu/usługi na rynek

Jeśli ktoś nie wie, że coś istnieje- jak może chcieć to kupić? Media społecznościowe to idealne miejsce, aby informować ludzi, że coś istnieje i zbierać o tym opinie.

3. Sprzedaż

Choć każde z działań wymienionych wyżej, częściowo do niej prowadzi, jednak sprzedaż wymieniłem celowo na samym końcu. Wielokrotnie powtarzam, że moim celem działań w social mediach, jest sprzedaż. Choć daleko mi do ordynarnej sprzedaży „kup Pan ode mnie”, to jednak moim nadrzędnym celem jest sprzedaż.

Zacznij od określenia formy, która odpowiada Ci najbardziej.

W fenomenalnej książce „Wybij się” Gary V.Gary Vaynerchuk- Wybij Się! pisze, żeby wybierać najbardziej odpowiednią formę dla siebie. Prawda jest taka, że bardzo ciężko ogarniać wszystkie media naraz, dodatkowo każdy z nas ma swoje preferencje co do wyrażania siebie, stąd dobrym rozwiązaniem jest określenie, która forma najbardziej mi odpowiada. Możesz wybrać spośród:

  • Forma Pisana – blog, wpisy, artykuły, gazety.
  • Audio- podcast, wywiady, ostatnio modny jest też clubhouse (do mnie nie przemawia)
  • Wideo– youtube, filmiki w social media, stories, wywiady
  • Grafiki- tu króluje instagram, choć fajne grafiki sprawdzą się we wszystkich social mediach.

Jak robić social selling? Ważne zasady!

No to teraz kilka zasad, które warto wziąć pod uwagę przy social sellingu.

Określ swoją specjalizację

Jestem ekspertem od tego, tego i jeszcze tego, a jak trzeba, pogrzeb też zorganizuję 🙂 Określ jasno swoją specjalizację, bez rozdrabniania się na milion innych pierdół. Świat idzie coraz bardziej w kierunku wąskich specjalizacji, a dla specjalistów nigdy nie zabraknie roboty 🙂

Bądź białym krukiem

Im bardziej jesteś wyrazisty, tym bardziej jesteś charakterystyczny. Świat ma już dosyć tanich podróbek- bądź sobą- jestem dobrym przykładem, że popierdzielonych też lubią 😛

Dodatkowo zadbaj o unikatowe treści- do dziś mam niesmak po jednym zachowaniu pewnej osoby, które opisał Darek Kowalski kilka miesięcy temu, gdzie jest inspiracja, a gdzie plagiat- chcecie, znajdziecie 🙂 (Jest na linkedin)

Bądź dostępny

Nieustannie fascynuje mnie, jak wysyłasz komuś wiadomość, wywołujesz do odpowiedzi, a ten odpowiada po tygodniu- najbardziej zajęty człowiek świata 😀 A później płacz i zgrzytanie zębami, że zleceń nie ma.

Dobra praktyka:
Nie ma obowiązku, żebyś był 24h w social mediach. Ja wyznaczam sobie 3-4 bloki czasowe dziennie po 15-20 min i wystarczy- to takie przerwy w trakcie dnia. Określ sobie kilka bloków czasowych na wyczyszczenie social mediów i wtedy odpowiadaj.

Nie bądź głupio mądry- świat ma już dosyć krytyków

Ten podpunkt myślę, że jest zrozumiały. Dodam tylko, lepiej budować dłuższy stół, niż wyższy płot.

Śmiało dziel się wiedzą!

I dochodzimy do sedna tego, jak robić social selling? Śmiało nie bój się dzielić wiedzą/ doświadczeniami. Możesz obawiać się, że „rozdam całą wiedzę i co dalej”? Jeśli jesteś specjalistą w swoim fachu, za rok, ta wiedza i tak będzie już nieaktualna, a ty będziesz o krok do przodu. Dodatkowo pamiętaj o tym, że wiedzieć to jedno, a wdrożyć to coś zupełnie innego. Jak myślisz, do kogo zgłoszę się z prośbą o pomoc we wdrożeniu? 🙂 Śmiało wykorzystaj P.P.Z.Z, ale o tym w kolejnym podpunkcie.

Strategia odwróconego marketingu- P.P.Z.Z. + (2P)

Jakiego klienta wolisz? Tego, o którego zabiegasz zimnymi telefonami, czy tego, który dzwoni do Ciebie i po części jest zdecydowany na Ciebie? No właśnie. Wykorzystaj starą, skuteczną strategię marketingową P.P.Z.Z, którą wzbogaciłem o dodatkowe 2P.

Poznaj mnie

Musisz być (nie bywać) w social mediach, żeby pomóc klientom się znaleźć. Etap poznaj mnie, to etap gdzie ułatwiamy klientowi znalezienie nas.

Polub mnie

Nasza społeczność musi się z nami utożsamiać. Nie jesteś zupą pomidorową, żeby wszyscy Cię lubili, więc bądź sobą i pamiętaj „Szczyt zera nie mieć hejtera!” Przy jednym z ostatnich wideo na youtube, miałem 0 odtworzeń i 1 łapkę w dół 😀 MOŻNA?

Zaufaj mi

Jeśli tworzysz wartościowe treści, które pomagają mi rozwiązywać konkretne problemy, zyskujesz moje zaufanie jako specjalista.

Zapłać mi

Kiedy masz już zbudowane zaufanie i spójny wizerunek, dużo łatwiej będzie mi od ciebie kupić- pamiętaj, że od specjalisty kupuje się łatwiej. Nie nadużywaj też słowa ekspert, pisząc o sobie- mój stosunek do tego słowa, znajdziesz w moim podcaście „sprzedaż i biznes”, odcinek „wizerunek eksperta”.

Dobra praktyka:
Zadbaj też o to, żeby ludzie jasno wiedzieli, co mogą od ciebie kupić. Jest wiele fantastycznych marek, których głównym problemem jest to, że społeczność nie wie, co i jak może od nich kupić- warto czasem komunikować wprost. 

+ Poleć mnie

Nadal jestem zdania, że klient z polecenia to najlepszy klient na świecie. Dobrze wykonana robota, generuje polecenia. Więcej o tym, jak zbierać polecenia pisałem tu: Jak generować polecenia

+ Przyjdź ponownie

Można powiedzieć „pokochaj mnie”. Skutecznie wykonana robota powinna sprawić, że klient wróci po więcej, kiedy pojawi się u niego nowa potrzeba 🙂

Więcej o strategii P.P.Z.Z. mówiłem tu: https://www.youtube.com/watch?v=TzjEQWkfCKw&ab_channel=A.S.PatrykJasi%C5%84ski

Jak robić social selling? Nie oczekuj efektu, już, teraz.

Podstawowym błędem i powodem niechęci do działań w social sellingu, jest oczekiwanie szybkiego efektu, które prowadzi do frustracji i często zaniechania. Jakiś czas temu wspominałem, że konsekwencja jest królem i swoje stanowisko podtrzymuję. Działaj konsekwentnie, a wyniki przyjdą z czasem– uwierz mi na słowo 🙂

Mam nadzieje, że pomogłem ci odpowiedzieć na pytanie, jak robić social selling. Jeśli uważasz, że warto coś dodać do tekstu, podziel się ze mną w komentarzu, a jeśli ten tekst Cię zainspirował, śmiało podaj dalej 🙂

No to co, zgodnie z konsekwencją, do zobaczenia za tydzień.
P.

 

Zainspirował Cię ten post? Podziel się nim ze znajomymi!

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zobacz więcej wpisów

Trener Sprzedaży - Patryk Jasiński

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany jestem od początku swojej kariery zawodowej. Co ważne, w pierwszej kolejności jestem praktykiem sprzedaży,a dopiero później trenerem sprzedaży i konsultantem biznesowym.

Mówią, że ze mnie wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, bardzo skuteczny. Dla mnie nie ma rzeczy „niesprzedawalnych”, czasem musimy poszukać innego sposobu ;)

Moje motto to ”Sprzedaż to najważniejsza umiejętność XXI wieku”.

Zadzwoń 667 869 462 lub napisz

i sprawdźmy, czy i jak jestem w stanie Ci pomóc.