fbpx
Przejdź do treści

Co robić, kiedy nie warto sprzedawać?

Co robić kiedy nie warto sprzedawać?

Nieustający pęd do zwiększania sprzedaży wywołuje w działach sprzedaży coraz większą presję. Nie zmienia to faktu, że występują takie sytuacje, gdy nie warto sprzedawać. Wielokrotnie sprzedawcy zastanawiają się, co robić, kiedy nie warto sprzedawać? Dziś pokazuję, co powinieneś w tym momencie robić.

Całkiem niedawno pisałem o sytuacjach, kiedy sprzedaż nie jest dobrym pomysłem (link tutaj). Aby nie mieć poczucia zmarnowanego czasu warto skupić się na działaniach, na które normalnie nie mamy czasu. W życiu sprzedawcy i codziennym pędzie dochodzi do sytuacji, gdy pojawiają się rzeczy przydatne, ale nie mamy na nie czasu- warto go wykorzystać właśnie w momencie, gdy sprzedaż nie jest dobrym rozwiązaniem. Zatem co robić, kiedy nie warto sprzedawać? Poniżej znajdziesz 6 wskazówek.

Co robić, kiedy nie warto sprzedawać? 6 możliwych aktywności

Kiedy nie warto sprzedawać, dobrze jest podejmować wszelakie aktywności, na które normalnie nie mamy czasu. Sprzedaż w sytuacji, gdy np. masz złe nastawienie, nie jest dobrym rozwiązaniem. Jakie aktywności możesz podjąć zamiast zajmowania się sprzedażą?

  • Budować bazę klientów – w codziennym biegu czasem możemy nie mieć czasu na budowanie bazy klientów. W momentach, gdy lepiej nie sprzedawać, można to śmiało nadrobić. Budowanie bazy klientów zdecydowanie przyda Ci się do wszelkich działań sprzedażowych np. cold callingu, czy cold mailingu;
  • Wykonywać działania prospectingowe – nie policzę już nawet, ile razy słyszałem od sprzedawców, że nie mają czasu na prospecting. Gdy nie masz głowy do rozmów z klientami, przygotowanie zimnego mailingu, działań social sellingowych może być dobrym rozwiązaniem. Warto dodać w tym miejscu, że prospceting to nie tylko cold calling, a również wspomniane przeze mnie, cold mailing, czy social selling;
  • Przygotowywać lub weryfikować naszą strategię – kolejne działanie, które można wykonać, to weryfikacja naszej strategii lub tworzenie nowej. Żyjemy w czasach nieustannie zmieniającego się świata i weryfikacja strategii powinna uwzględniać zmiany;
  • Usprawniać naszą ofertę – kolejne zadanie, to usprawnianie naszej oferty. Z tym mam największy problem, czyli aktualizacja oferty. Oferta powinna być skuteczna, więc podobnie, jak strategia należy ją upgreadować 🙂
  • Analizować dane – nie masz czasu na analizę danych, np. swoich statystyk? Moment, gdy nie powinieneś sprzedawać, może być dobrym momentem na nadrobienie tego- tutaj znajdziesz najważniejsze dane dobrego sprzedawcy;
  • Resetować głowę – cytując klasyka: „A robić nie ma komu”. Wspominałem już o tym, że MENTAL IS KING i nie ma dla sprzedawcy nic lepszego niż zresetowana głowa. Czasem każdemu należy się reset i paradoksalnie to najlepsze, co możemy zrobić. Tak, wiem, mówi to największy pracoholik III RP. Sam często łapię się na tym, że największe problemy rozwiązują mi się poniekąd same, gdy nie zajmuję się pracą. Zresetowana głowa może więcej, nie zapominaj o tym!

Poniższe wskazówki pochodzą z mojej nowej książki MVP sprzedaży i stanowią część ostatniego rozdziału. Książkę możesz sprawdzić tutaj.

Do dobrej sprzedaży potrzebujesz dobrego nastawienia

Wiele firm popełnia błąd, mocno cisnąc sprzedawców- i żeby było jasne, nie mam nic do ambitnych planów. Mówię raczej o sytuacji, gdy firma wywiera nacisk na sprzedawcach, np. każąc im na siłę dzwonić, sztuka dla sztuki. W tych sytuacjach lepiej odstawić telefon, na jeden dzień, niż bezsensownie przepalać potencjał sprzedażowy.

A jakiej jest Twoje zdanie? Co robić, kiedy nie warto sprzedawać? Podziel się w komentarzu 🙂

Do zobaczenia za tydzień.
P.

Zainspirował Cię ten post? Podziel się nim ze znajomymi!

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trener Sprzedaży - Patryk Jasiński

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany jestem, od początku swojej kariery zawodowej. Co ważne, w pierwszej kolejności jestem praktykiem sprzedaży,a dopiero później trenerem sprzedaży i konsultantem biznesowym.

Mówią, że ze mnie wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, bardzo skuteczny. Dla mnie nie ma rzeczy „niesprzedawalnych”, czasem musimy poszukać innego sposobu.

Moje motto to ”Sprzedaż to najważniejsza umiejętność XXI wieku”.