fbpx
Przejdź do treści

Jak znaleźć klientów?

Jak znaleźć klientów?

Wszystkie firmy oferujące swoje produkty i usługi nieustannie zastanawiają się, jak znaleźć klientów? W szczególności dotyczy to nowych biznesów, gdzie nie mamy jeszcze portfolio klientów i ich pozyskanie w dużej mierze determinuje nasz sukces, lub jego brak. W tym wpisie skupimy się na tym, jak znaleźć tych, którzy z większym potencjałem od nas kupią, zapraszam do lektury.

W zasadzie całą treść tego wpisu można by sprawdzić do słów, że prawdziwą sztuką jest złożenie właściwej oferty, właściwemu klientowi i we właściwym czasie. Odpowiedź na pytanie, jak znaleźć klientów kryje się właśnie pod tymi trzema elementami i rozwiniemy je poniżej.

Jak znaleźć klientów- 3 filary

No to teraz rozłóżmy wszystkie 3 filary na czynniki pierwsze.

Właściwa oferta

Po pierwsze musisz mieć właściwą ofertę. Co znaczy właściwa oferta? To oferta, która została dostosowana do Twojej grupy docelowej, jest przez nią akceptowalna cenowo- nie mylić z najtańsza! Klienci muszą zaakceptować cenę, czyli stosunek ceny do korzyści, które otrzymuje klient, musi być zbilansowany. Dodatkowo oferta musi w sposób znaczący wyróżniać się na tle Twojej konkurencji. Tutaj przyda się jasno zdefiniowane USP, o którym obszernie pisałem tutaj.

Należy również pamiętać, że samo złożenie oferty klientowi powinno być poparte rzetelnym badaniem potrzeb, ponieważ wtedy klient z większym prawdopodobieństwem z niej skorzysta.

Właściwej osobie/ klientowi

Właściwa oferta musi zostać złożona właściwej osobie. Tutaj należy pamiętać o dwóch elementach:

  • Dobrym sprofilowaniu klienta- o tym pisałem obszernie tutaj;
  • Jasnym zdefiniowaniu person zakupowych. Nic po tym, że będziesz składać dobrą ofertę, jeśli nie złożysz jej osobie, która w ogóle może powiedzieć Ci tak. Musisz pamiętać, że jak znaleźć klientów, to również a może przede wszystkim definiowanie, kto po drugiej stronie podejmuje dedycje o zakupie produktów/ usług, takich, jak Twoje.

We właściwym czasie

I ostatnie to czas. Klient musi być gotów do zakupu lub w okresie nabywczym. Nic po tym, że złóżmy właściwą ofertę, właściwej osobie, kiedy ta osoba nie chce lub nie może od nas nabyć teraz. Dla przykładu klient, z którym rozpoczynasz rozmowę, ma dziś zawartą współpracę, która potrwa jeszcze np. rok. W praktyce nie sprzedasz mu teraz. Dobrą praktyką jest rozpoczęcie rozmów odpowiednio wcześnie. Jeśli klientowi wygasa współpraca za miesiąc, może być już nieco późno na rozmowy, ponieważ może już być w zaawansowanych rozmowach z innym dostawcą. W szczególności w segmencie B2B inicjować powinniśmy odpowiednio wcześniej. 3 miesiące przed końcem współpracy to minimalny czas szczególnie wśród klientów o rozproszonej decyzyjności.

Dodatkowo wpływ na czas ma również to, jak i w jakim czasie odpowiadasz na zapytania, czy konstruujesz oferty. Tutaj przyda się dobrze ułożony proces, a jak go ułożyć nauczysz się tutaj.

Podsumowanie

Jak widzisz wszystkie wymienione czynniki, muszą ze sobą współgrać, czyli produkt, klient i czas. Aby skutecznie odpowiedzieć sobie na zagadnienie, jak znaleźć klientów musisz zadbać, aby wszystkie trzy czynniki zostały spełnione. Jeśli któryś z tych czynników nie wystąpi, prawdopodobnie nie dojdzie do sprzedaży.

Co dodacie w kwestii, jak znaleźć klientów? Podzielcie się w komentarzu.

Do zobaczenia za tydzień.
P.

 

 

Zainspirował Cię ten post? Podziel się nim ze znajomymi!

Facebook
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Trener Sprzedaży - Patryk Jasiński

Patryk Jasiński

Ze sprzedażą związany jestem, od początku swojej kariery zawodowej. Co ważne, w pierwszej kolejności jestem praktykiem sprzedaży,a dopiero później trenerem sprzedaży i konsultantem biznesowym.

Mówią, że ze mnie wulkan pozytywnej energii, charyzmatyczny, bardzo skuteczny. Dla mnie nie ma rzeczy „niesprzedawalnych”, czasem musimy poszukać innego sposobu.

Moje motto to ”Sprzedaż to najważniejsza umiejętność XXI wieku”.